вівторок, 22 лютого 2022 р.

ЛЮБІТЬ КРАСУ СВОЄЇ МОВИ
Як воду п'ю із чистої криниці,

З-поміж людей вишукую слова.

І наша рідна мова-чарівниця

У віршах повнозвучних ожива.

Цвіте, як квітка маку серед поля.

Дзвенить, як пісня пташки чарівна.

І хоч нелегка в Україні доля,

Та вірю все ж відродиться вона.

І буде людям Україна – мати,

Не мачуха, якою нині є.

І мову рідну будуть шанувати,

Як найбагатіше надбання своє.

                       Людмила Савчук

Рідна мова є важливим елементом культурної та національної свідомості людини. Вона не просто засіб спілкування, а історія народу, його світогляд. Вона є найсильнішим інструментом збереження і розвитку нашого матеріального й духовного спадку.

Міжнародний День рідної мови (International Mother Language Day) – подія, яку відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Міжнародний день рідної мови був проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року. Запроваджено його було з метою сприяння мовній і культурній різноманітності й багатомовності.

Дата для Дня рідної мови була вибрана на згадку про трагічних події, що сталися в Бангладеш 21 лютого 1952 року. Тоді від куль поліцейських загинули студенти, котрі вийшли на демонстрацію на захист своєї рідної мови бенгалі, вимагаючи визнати її однією з державних мов країни. Відтоді ця дата у Бангладеш стала днем полеглих за рідну мову, а весь світ відзначає День рідної мови.

Рішенням про впровадження  Дня рідної мови ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи, адже близько половин із 6000 розмовних мов світу нині загрожує зникнення. Також організація певна, що це є важливим кроком до визнання необхідності захистити різноманіття культур і зберігати повагу до мови як показника культури.

Цікаві факти про українську мову

Українська мова належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної родини. Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української мови є білоруська. Ці дві мови мають 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%).

В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один із яких – кличний.

Українська мова багата на синоніми та зменшувальні форми. Найбільша кількість слів в ній розпочинається на літеру «П», а найменш уживаною є буква «Ф».

Понад те, українська мова – одна із найбільш вокальних та милозвучних у світі, вона є однією із найдавніших на нашому континенті й має чимало говірок.

Любіть красу своєї мови,

Звучання слів і запах слів:

Це квітка ніжна і чудова

З широких батьківських степів.

Всі каравани знайдуть воду

В краю пустель і злих негод:

Як річка, з роду і до роду,

Там мова з’єднує народ.

(Терень Масенко)


 20 лютого  - День Героїв Небесної Сотні

Господь на небі мав свій план,

Не міг дивитись на руїни.

Тому покликав на Майдан

Синів і дочок України.

      Він ніс з-за хмар усім любов.

Навчав добра, як в дні минулі.

Та пролилась безвинна кров,

Вп’ялись в серця свинцеві кулі...

   20 лютого згідно із указом Президента України №69/2015 "Про вшанування подвигу учасників революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні" відзначається День Героїв Небесної Сотні.

   Вже на тебе, мила, більше не погляну,

Я лежу розстріляний посеред Майдану.

 А на тім Майдані, як колись на Січі,

Не судилось людям Помирати двічі...


четвер, 17 лютого 2022 р.

 


Єдиною понад усе, вільною і мирною


Жителі села Проценки 16 лютого долучилися до Всеукраїнської акції ЄДНАННЯ

Захід відбувся біля приміщення Проценківського сільського клубу.

 З Днем Єднання Україно!

Немає в нас Заходу і Сходу!

Ми - українці! Одна в нас родина

І Богом дана нашому народу.

Вільна, незалежна Україна!

       А ви думали, що Україна так просто. Україна - це супер. Україна - це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацювані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни. 

                                                                       Ліна Костенко


Єднаймося, братаймося!

В товариство чесне -

Хай братерством, щирими трудами,

Вкраїна воскресне!

                                                                         Іван Франко

вівторок, 15 лютого 2022 р.

 


СВИСТІЛИ КУЛІ НАД АФГАНІСТАНОМ

Заплакало небо дощами…

Біль і туга зійшлися клином.

Свистіли кулі над  Афганом,

Прощається мати із сином.

        В Проценківській сільській бібліотеці для користувачів оформлена виставка-вшанування до Дня пам*яті воїнів-афганців, який відзначають 15 лютого. Із матеріалів та книг, які представлені на виставці ви дізнаєтесь про події, героїв цієї страшної війни. Хочеться, щоб поезії, пісні, розповіді, спогади, вистраждані в Афганістані і про Афганістан, пройшли крізь ваші серця, і ви зрозуміли, що найстрашніше і найбезглуздіше у світі – це війна. Ми повинні пам’ятати тих, хто її пережив, тих, хто не дожив, не доспівав, не докохав.

     Що ми знаємо про афганську війну ? Можна розказати про ту страшну неоголошену війну, що розтяглася на довгих 10 років мовою цифр, будь-яка війна у цифрах – це моторошно й страшно.

   33 роки тому, 15 лютого 1989 року, ступаючи із сином по мосту через Аму-Дар’ю, генерал  Громов символізував цим переходом закінчення для радянських військових афганської війни.

    Для кожного з більш ніж 600 тисяч тих, хто служив в Афгані, вона була і залишається своєю. У рідні домівки не повернулися 13 тисяч 833 юнаки колишнього Радянського Союзу, 312 – пропали безвісти, доля 330 – невідома.

     Ми повинні розуміти трагізм участі в афганській війні тоді ще радянських людей, бо через Афганістан пройшло їх з України більше 160 тисяч.  27 грудня 1979 року були введені десантні частини в Баграм, Кабул та інші великі міста, а згодом вони втяглися у бойові дії по всій території. Присутність чужоземних військ викликали стихійний опір народу. Пік бойових дій припав на 1984 – 1985 роки.

    Для тисяч наших солдат, їхніх батьків та матерів, дружин, дітей розпочалася жорстока, кривава війна в Афганістані. Тривожні дні чекання, безсонні ночі та тривоги. Посивіли батьки. Тривожними були ці роки і для тих батьків, сини яких служили не в Афганістані, а на території колишнього Радянського Союзу.  Де б не служив солдат, він у будь-який момент міг потрапити до Афганістану. Тому й не було спокою в Україні всі 10 років афганської війни, яка тривала вдвічі довше, ніж Друга світова війна.

         Скільки їх – юнаків – голубооких, русявих, чорнявих, одружених і тих, до яких не прийшло ще кохання, загинуло на тій землі. Щороку в цей день схилятимуть знамена над полеглими, подаватимуть на службу Божу за тих, що загинули, лунатимуть скупі тости тих, хто вижив. Вони згадуватимуть військову дружбу, людську честь, мужність побратимів. Попри смерть, втрату друзів, пролиту кров, вони по – доброму пам’ятатимуть Афган, який багато чого навчив їх.

    За довгих 10 років цієї війни на цвинтарях  з’явилося багато свіжих могил з фотографіями юних облич. Останки загиблих воїнів привозили в оцинкованих гробах. І не було у батьків упевненості в тому, ховають вони свого сина чи когось іншого… І ще довго ятритимуть душу запитання без відповіді. Навіть на могильних плитах довго забороняли писати справжню причину загибелі. Не забудеться це горе, не відболить іще кілька поколінь.

     За кожним воїном-афганцем – свій життєвий подвиг, своя доля. Хтось повернувся цілий і неушкоджений, а хтось – скалічений, але на серці у кожного біль душі.

      Афганістан… Він став синонімом людського лиха, справжнього пекла: палюче сонце зранку, спекотний вітер – афганець, пісок, що не дає дихати, і … завжди хочеться пити. І в цій суворості народжувалися вірші, які згодом ставали піснями.   Виконували свій інтернаціональний обов* язок і наші земляки . Правда про афганську війну… Різна вона, і спогади різні.

    Дедалі більше віддаляють роки від нас ту війну, але стоять обеліски, які будуть вічно нагадувати про тих, хто не повернувся до батьківської хати . Вшануймо пам'ять загиблих хвилиною мовчання.

Поставте скибку хліба на стакан

І голови схиліть в скорботі вічній

За тих, кого убив Афганістан,

Чиї він душі зранив і скалічив.

О, Україно! Ніжно пригорни

Усіх живих синів своїх, як мати,

      Давайте будемо пам’ятати ветеранів, виявлятимемо розуміння до тих, хто пройшов через війну, і для кого вона триває досі. У спогадах, снах і думках. Вони цього заслуговують. Підтримувати теплим словом рідних чиї сини не повернулися до батьківської домівки.

Вже скільки років проминуло,

А біль у серці б*є і б*є…

 

пʼятниця, 11 лютого 2022 р.

 


Книга як почуття - даруєш комусь, а тепло на душі тобі.

14 лютого - Міжнародний день дарування книг. 

Це добровільна ініціатива, започаткована у 2012 році американкою Еммі Бродмур, спрямована на підвищення інтересу та доступу до книг і бібліотек.

 


Мета Міжнародного дня дарування книг - надихнути людей по всьому світу подарувати 14 лютого книгу - бібліотеці, другу, членам родини. Вважається, що у цей день мають об*єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання.

     


 Проценківська сільська бібліотека запрошує всіх небайдужих  шанувальників книги долучитися до участі в акції.  Якщо у Вас є прочитані книги і ними ніхто не користується, подаруй їх бібліотеці! Ці книги обов*язково знайдуть свого вдячного читача!

    Підтримайте бібліотеки громади!

Подаруйту книги, які принесуть радість та багато приємних хвилин любителям читання.

     Книга як почуття - даруєш комусь, а тепло на душі тобі.

 

 

середа, 9 лютого 2022 р.


 "З любов*ю по житті".
 

Виставка- інсталяція.

Любі друзі!  

Проценківська сільська бібліотека підготувала до дня закоханих виставку- інсталяцію

,,З любов*ю по житті».

-         


Справжню любов оспівували в усі часи. Будь то відомі класики або сучасні письменники – ще ніхто не проходив повз окриленого почуття.

-          У книгах про любов – не тільки відчайдушна пристрасть, тривалі платонічні відносини, але і різні трагічні історії, що далеко не завжди закінчуються пропозицією - «Жили вони довго і щасливо».

-        


  Кохання - одна з найстраждаючих  тем світової літератури від самого початку її існування.

-          Кохання було найпопулярнішою темою письменників всіх часів.

-           Любов - це насамперед відповідальність,  а потім уже насолода, радість.

-           Як сила тяжіння зближує планети, так і любов з'єднує людей, незважаючи на різні характери, смаки та інтереси.

-          Любити-значить дивитися не один на одного, а дивитися в одному напрямку.

-           Я бажаю вам скоріше відшукати це почуття, а тим, хто вже знайшов, Я бажаю ніколи його не втрачати! З Днем святого Валентина!


Проценківська сільська бібліотека пропонує для своїх користувачів  
книги про кохання, від яких ви отримаєте задоволення.

Тож читайте книги й даруйте одне одному любов не лише на День закоханих!
                         
Ласкаво запрошуємо до бібліотеки!

 Приємного та цікавого вам читання!


Мистецька сторінка

 Любі друзі!


А чи знаєте ви, що 8 лютого в Україні відзначають День опери.

Свято виникло 2018 року в соціальних мережах за хештегом #OperaDay. Цього дня всі шанувальники опери діляться на своїх сторінках в соціальних мережах фотографіями та відео з улюблених опер.

  


Опера появилася в Італії наприкінці XVI століття.  

    Проценківська сільська бібліотека представляє підбірку найцікавіших фактів, пов'язаних з жанром опери. Можливо, ви відкриєте для себе щось нове і інакше подивитися на деякі оперні шедеври.


Цікаві факти про оперу:

- Слово опера в перекладі з італійської означає "виріб", "праця", "робота". Такі поняття, як "мильна опера" і "космічна опера" ( "космоопера") ніякого відношення до музичного театру не мають.

- Композитором першої опери, створеної на оригінальний російський текст, був італієць Ф. Арайя. Опера називалася "Цефас і Проксіс", і поставлена ​​вона була в 1755 році при дворі Єлизавети Петрівни.


- У XVII столітті жінкам заборонялося співати на сцені. Всі жіночі партії - сопрано, меццо-сопрано і альт виконували кастрат.

- Героїня однієї з відомих італійських опер XIX століття по імені Фанеллі - німа, і партія у неї мімічна. Композитором опери є Д.Ф. Обер.



- Перед оперними виставами композитори завжди наймали спеціальну групу людей, яка підтримувала постановку бурхливими оваціями, або навпаки, освистували її. Називалася ця група "клака".

- Три найвідоміші італійські опери - "Севільський цирульник", "Травіата" і "Мадам Батерфляй" на своїх прем'єрах провалилися. Але найбільшим оперним фіаско всіх часів вважається прем'єра опери Пуччіні "Мадам Баттерфляй", на якій публіка кукурікати, мукала і мекала, в загальному, прийом влаштувала в кращих фермерських традиціях.

- Моцарт був членом таємного масонського братства. Вважається, що в своїй останній опері - "Чарівній флейті" композитор зашифрував секрети масонства. Композитор помер через 9 днів після її прем'єри. Одна з версій його смерті - помста масонів за розкриття деяких таємниць ордена.

- Перша опера, створена жінкою-композитором, датується 1625 роком. А написала її Франческа Каччіні.

- Р. Вагнером створена тетралогія "Кільце Нібелунгів". Це 4 найбільші опери - "Золото Рейну", "Валькірія", "Зігфрід" і "Загибель богів", які мають безліч паралелей з трилогією Дж. Толкієна "Володар Кілець". Сьогодні всі ці опери ставляться окремо, але Вагнер мислив їх як єдине ціле. Тривалість тетралогії - близько 14 годин (18 з антрактами). Саме так - безперервно - вони і ставилися в Байрейтском театрі, побудованому Вагнером виключно для виконання своїх творів.

- У 1812 році Дж. Россіні працював над написанням опери "Кір у Вавилоні". Спів однією з виконавиць друге ролей - Анни Савінеллі - було фальшивим і дуже дратувало композитора. Після перевірки її здібностей Россіні з'ясував, що співачці вдається блискуче співати тільки одну ноту - сі бемоль першої октави. І він написав "однонотную" арію, в якій героїня співала тільки цю ноту. Цей номер став найбільш обговорюваним і приніс популярність бездарної співачці.





Проценківська сільська бібліотека бажає вам цікавого та змістовного перегляду.

 

.


 "Французький майстер пера - Жуль Верн"

Літературна хвилинка

Жуль Верн — французький письменник-фантаст був і залишився вірним супутником юності. Перші ж романи принесли йому всенародне визнання.


Щойно книги французького письменника виходили друком, вони негайно перекладалися багатьма мовами й поширювалися в усьому світі.

15 цікавих фактів про Жюля Верна

Французький майстер пера Жюль Верн – один з найвідоміших стовпів пригодницької літератури.


Частина його книг орієнтована на юних читачів, але є і цілком серйозні твори. Вся його творчість об’єднує одне – пристрасть до подорожей і пригод, яка залишалася з письменником протягом усього його життя, і яку він вклав у свої книги.

Факти з життя Жюля Верна

1. Майбутній літератор вперше спробував відправитися в подорож в 11-річному віці, втікши з дому. Він записався юнгою на що прямує до Індії корабель. Батькам вдалося вчасно йому перешкодити.


2. На відміну від більшості інших письменників, які творили в основному в домашніх умовах, Жюль Верн протягом більшої частини життя подорожував. Отримані враження служили йому натхненням для творчості.

3.У письменника у власності було три яхти.

4.Книги Жюля Верна були переведені на 148 мов і видані у багатьох країнах світу.

5. Коли на нього нападала натхнення, письменник міг сидіти за роботою по п’ятнадцять-шістнадцять годин на добу.

6. Одна з найзнаменитіших книг Жюля Верна, «Подорож до центру Землі», в 19-му столітті була заборонена в Росії через протести духовенства, представники якого угледіли в цьому творі замах на релігійні підвалини.

7. У літератора було двоє прийомних дітей, оскільки він одружився на вдові.


8. Багато фантастичні на момент написання речі були згодом винайдені, наприклад, літак або акваланг. Більш того – деякі вчені визнавали, що на винахід того чи іншого інструменту наштовхувало саме прочитання книг Жюля Верна.

9. Дія декількох книг літератора розгортається в Росії. Однак, він жодного разу в житті не бував у цій країні.

10. Завдяки тому, що Жюль Верн багато подорожував, він був прийнятий в Географічне товариство Франції, хоч і не був вченим.

11. Його твори були екранізовані понад двісті разів.

12. Перед тим, як почати писати пригодницьку літературу, Жюль Верн пробував себе в якості драматурга, але незабаром залишив це заняття. І не в останню чергу через те, що воно виявилося не надто прибутковим.

13. Йому довелося зав’язати з подорожами після вогнепального поранення в гомілку. У нього вистрілив власний племінник, який страждав від психічного розладу.

14. В особистій картотеці майстра пера містилося понад 20,000 зошитів, котрі укладали в собі знання з різних областей.

15. Осліпнувши незадовго до смерті, Жюль Верн, однак, не залишив творчості, продовживши диктувати книги до самого кінця.

Проценківська сільська бібліотека запрошує своїх користувачів познайомитися з творчістю та цікавими книгами письменника.

Приємного, цікавого та пізнавального читання!

 

 


Калейдоскоп цікавинок

Любі друзі! Любителі солоденького!

А чи знаєте ви, що -  Всесвітній день Нутелли (World Nutella Day) отримав міжнародне визнання. Бренд Nutella, відомий у всьому світі і популярний насамперед серед дітей, забезпечив собі почесне місце в списку всесвітніх свят практично відразу. Американка Сара Россо – блогерка, що живе в Італії, запропонувала провести 5 лютого 2007 Всесвітній день Нутелли. Ініціативу підхопили мільйони фанів цього смачного продукту. Нутелла – шоколадно-горіхова паста родом з Італії. Історія її появи цікава, і починається вона у повоєнні роки в італійському місті Альба. В 1946 кондитер і власник пекарні П'єтро Ферреро почав виробляти шоколадні батончики м'якої консистенції. Тоді ввезення какао до Італії було обмежене. Це підштовхнуло П'єтро Ферреро додати до какао-масла обсмажені та перемелені лісові горіхи. М'які шоколадно-горіхові батончики припали до смаку місцевим дітям і стали користуватися великим попитом.

Приємного вам апетиту насолоджуючись смаколиком Нутелла.

 


День ерудита.

Свято присвячене інтелектуально обдарованим людям, які мають великий багаж знань і знають, як ним користуватися. Ерудованість зовсім не пов'язана з наявністю вищої освіти. Ерудована людина самовдосконалюється упродовж усього життя і читає багато різноманітної літератури.

Проценківська сільська бібліотека бажає вам,

Приємного читання та бути ерудованою людиною.

 

"Світ морозної смакоти"

Хвилинка-цікавинка


 В першу суботу лютого щороку проводиться оригінальне та веселе свято –

ДЕНЬ  МОРОЗИВА НА СНІДАНОК.

У 2022 році День морозива на сніданок відзначається 5 лютого

З’явилося це свято в Америці у 60-х роках XX сторіччя. Придумала його Флоренс Раппапорт – мешканка Рочестера та мати 6 дітей. Одного морозного ранку молодші діти Флоренс жалілися, що на вулиці занадто холодно, щоб гуляти. Мати запропонувала їм з’їсти на сніданок морозиво, щоб підняти настрій. Наступного року такий сніданок повторився та став традицією. Завдяки дітям та онукам Флоренс традиція розповсюдилася Штатами, а згодом з’явилася в Німеччині, Китаї, Ізраїлі, деяких африканських країнах.

До весни ще далеко, а щоб не поринути в зимову депресію, робіть щось несподіване, авантюрне та веселе.

День морозива на сніданок  слушна нагода. Засновниця свята стверджує, що в цей день обов’язково треба поснідати морозивом та пригостити їм друзів та рідних.

Проценківська сільська бібліотека рекомендує вам ознайомитися із цікавими фактами про морозиво.


13 цікавих фактів про морозиво

Морозиво можна сміливо назвати одним з найпопулярніших десертів у світі. Його люблять і готують на всіх континентах. І навіть жителі північних країн не відмовляються від холодних ласощів. Точно сказати, коли була приготована перша порція, дуже складно. Відомо, що щось схоже (лід і сніг із фруктами) подавали до столу в Китаї ще за дві тисячі років до нашої ери. В Європу ж рецепт привіз Марко Поло.

Морозиво і факти: дізнайся більше, ніж інші

1. Кажуть, що у кожної людини є близнюк, який може жити в будь-якому куточку земної кулі. Так і з морозивом. На Гаваях ростуть унікальні боби, іменовані тамариндом мавпи. І нехай зовні вони не дуже нагадують морозиво, проте на смак — точно ванільний пломбір.

2. Більше людей — більше морозива! Торт-морозиво, вагою майже 9 тонн, був приготований кулінарами з Китаю. На створення такого шедевра пішло 26 днів.

3.Морозиво, яке важило 10 тонн3. Канадці вирішили не відставати в солодкій гонитві. У 2006 році студенти з Торонто приготували морозиво, яке важило 10 тонн. Оцінити смак десерту змогли жителі й гості міста.

4. У морозива є власний вдалий день! І це — неділя. Саме неділями продажі десерту помітно зростають, про що розповідають дослідники з США. Пояснюється такий ажіотаж тим, що недільний день пов'язаний у більшості людей з відпочинком і відчуттям щастя, яке гарантоване після пачки улюбленого десерту.

5. Проведені дослідження показали, що влітку на планеті кожні 3 секунди продається пачка морозива. Цікаво, що кожен п'ятий покупець розділяє щастя зі своїм домашнім улюбленцем, даючи і йому трохи ласощів.

6. Морозиво на паличці вигадав американець Френк Епперсон. Геніальна ідея народилася у нього в зрілому віці, але першопричина таїлася в склянці з лимонадом, забутій маленьким хлопчиком на веранді. У дитинстві Френк випадково залишив чашку з паличкою для розмішування на вулиці на ніч, а морозним ранком виявив, що улюблений напій може бути представлений і в іншому вигляді. Тільки ось розповів про свою ідею широкому загалу він лише в 1920 році.

7. З Америкою пов'язаний ще один цікавий факт. Саме в США існує кладовище морозива. Компанія Ben & Jerry відправляє туди види ласощів, які виявилися невдалими або не мали попиту.

8. Понад усе Елвіс Преслі любив .... Звичайно ж морозиво! 4 кульки смачного шоколадного пломбіру він незмінно доповнював шоколадним печивом. Треба сказати, у короля рок-н-ролу був бездоганний смак не тільки у музичній сфері.

9. Найпопулярніше морозиво на планеті — ванільне.

10. Однак любов більшості до класики зовсім не заважає експериментам. У світі існує чимало дивовижних смаків. Піца, цибуля, кукурудза, пиво і навіть морозиво з додаванням ... Віагри!

11. Найдорожче в світі "Золоте морозиво" коштує 25 тисяч доларів. Для його приготування використовуються какао-боби 28 видів й унікальні трюфелі. Родзинка та головна прикраса десерту — 5 грамів чистого золота.

12. Одна з давніх назв морозива — вершковий лід.

13. Маргарет Тетчер, відома як колишній прем'єр-міністр Великобританії та Залізна леді, особисто брала участь в розробці способу приготування м'якого морозива.

Проценківська сільська бібліотека бажає вам приємного та смачного сніданку з морозивом.

   

пʼятниця, 4 лютого 2022 р.


 Ні мамо, не можна нелюба любить!

Нещасная доля із нелюбом жить

(210 років від дня народження Євгена Гребінки)

Євген Гребінка народився 21 січня (2 лютого) 1812 року на хуторі Убіжище Пирятинського повіту Полтавської губернії. Помер 3 (15) грудня 1848 року в Петербурзі. Український письменник, байкар, педагог, видавець. Письменник та байкар Євген Гребінка прожив 36 років. Майже половину життя займався літературною діяльністю. За 15 років надрукував понад 50 повістей, романів та оповідань. До дня народження письменника Суспільне зібрало факти з життя і творчості літератора.

Євген Павлович Гребінка народився на хуторі Убіжище Пирятинського повіту. Батько письменника був штаб-ротмістром, учасником війни 1812 року. Початкову освіту хлопець здобував вдома. З 1825 навчався у Ніжинській гімназії вищих наук, де й почав писати вірші.

1829 року розпочав перекладати українською поему Олександра Пушкіна “Полтава”. Разом з товаришами-гімназистами створював студентську бібліотеку, видавав рукописні журнали “Аматузія” та “Пафія”.

1831 року, після закінчення гімназії, Гребінка повернувся додому. У цей час пережив особисту драму через любов до сестри товариша з гімназії. Описав її у “Записках студента”. Цього ж року на сторінках “Украинского альманаха” в Харкові під псевдонімом Е. Гребенкин вийшов його перший друкований твір “Рогдаев пир”.

1834 року Гребінка переїхав до Петербурга. Викладав там російську словесність у військових училищах. Писав батькам: “Тіло моє було в столиці, а душа далеко − в рідному степу, під солом’яною покрівлею маленького будиночка”.

У червні 1835 року Іван Сошенко познайомив Гребінку з Тарасом Шевченком. Євген Павлович підтримував Шевченка матеріально, допомагав із самоосвітою, долучився до викупу поета з кріпацтва.

Гребінка збирав твори українською мовою й випускав їх у додатках до журналу “Отечественные записки”. Однак у 1839-му видавець Андрій Краєвський відмовився публікувати додатки українською. Згодом із зібраних матеріалів Гребінка уклав альманах “Ластівка”.

У 1842 році письменник відвідав село Рудка. Там написав відомий романс “Очи чёрные”, присвятивши його своїй коханій – Марії Василівні Ростенберг.

“Очи черные, очи страстные,

Очи жгучие и прекрасные!

 Как люблю я вас!

 Как боюсь я вас!”

 1843 року Євген Гребінка разом із Шевченком побував у маєтку Тетяни Вільхівської в селі Мосівці. Того ж року в журналі “Отечественные записки” надрукували роман “Чайковський” з епіграфами із творів Тараса Григоровича.

Помер літератор від туберкульозу 15 грудня 1848 року у Санкт-Петербурзі. Його прах перевезли і поховали на батьківщині – біля хутора Убіжище.

Українською мовою усі твори Євгена Гребінки вперше опублікували 1878

 

 

 


Всеволод Нестайко - сонячний зайчик

30 січня - 92 роки тому на Житомирщині народився Всеволод Нестайко (1930 - 2014) - класик української дитячої літератури, на творах якого виросло не одне покоління. 

   


Проценківська бібліотека-філія рекомендує прочитати як дітям так і дорослим веселі твори письменника родом з дитинства і у вас обов*язково підніметься настрій та з*явиться посмішка на обличчі.

 Приємного читання!