субота, 27 червня 2020 р.

"Без молодих майбутнього немає"  Любі друзі! Я та Проценківська сільська бібліотека щиро вітає вас з Днем молоді! День молоді  - ми відзначаємо щорічно в останню неділю червня! Це свято всіх, хто відчуває себе молодим не лише за віком, а й душею. Адже молодість - це прекрасна пора, коли відкриті тисячі доріг, весь світ, як на долоні і будь-яка справа до снаги!
     Щиро зичу всім міцного здоров*я, бадьорості духу, світлого настрою, благополуччя та мирного неба! Нехай свята,  які припали в один день, День Конституції та День Молоді додадуть всім наснаги для плідної праці та увінчаються значними здобутками в ім*я процвітання нашої Батьківщини. Держава вірить в свою талановиту і працелюбну молодь, а молодь вірить, що матиме гідне життя і долю.
                                                    Любі друзі!
                      Бажаю Вам, щоб були ви всі здорові, молоді та гарні,
                                           Й заросла травою стежка до лікарні!
                                                                                       З повагою сільський бібліотекар

пʼятниця, 26 червня 2020 р.

"Наркоманія - дорога в безодню" Інформхвилинка
                                                    Ми народились, щоб жити і рости.
                                                     Щоб будувати життя нове собі.
                                                    Наркотики - це вірна смерть!
                                                    Не потрап у її круговерть!
26 червня — це Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками. Історія боротьби з наркотиками в світі нараховує близько ста років. У лютому 1909 року відбулося засідання Шанхайської опіумної комісії у складі 13 країн. Міжнародне співтовариство намагалося знайти методи обмеження ввезення наркотичних засобів із азіатських країн. Але навіть через століття людство далеко від вирішення цієї глобальної проблеми. Цей день відзначають з 1987 року. Тоді 26 червня Генасамблея ООН затвердила рішення про заснування свята. Ця подія символізує єдність країн у досягненні мети щодо створення суспільства, вільного від наркотиків. Протягом останніх п'яти років в Україні спостерігається небачене зростання наркоманії. Сьогодні наркозалежність поступово "молодіє", середній вік людей, що вживають нелегальні наркотики, стабільно знижується. За даними МВС, на сьогоднішній день в Україні офіційно налічується близько 500 тис. наркоманів, з них 171,6 тис. вживають наркотики регулярно. При цьому близько 5 тис. наркозалежних не досягнули 18 років. Найбільше наркозалежних проживають в південних областях країни.


Наркоманія – це важке захворювання, що розвивається внаслідок звикання до будь-якої наркотичної речовини та супроводжується фізичною і психічною залежністю.
Наркоманія розвивається стрімко. Важко заздалегідь передбачити, коли виникне залежність людини від наркотику. Часто досить 1-2 вживань, щоб з’явилася нездолана потреба повторити.
   Досить скоро настає жорстока розплата. Жовтяво-сіра висохла шкіра, постаріле обличчя з ранніми зморшками, випадання волосся, поява ранньої сивини, пощерблені «гнилі» зуби, кволі м’язи – ось типовий портрет молодого наркомана. Поступово слабнуть, відходять на задній план усі інтереси і захоплення, зникає бажання вчитися, втрачаються давні друзі, припиняється зацікавлення спортом, музикою, книгами, кінофільмами. Всі думки зосереджуються лише на наркотику. Без нього хворий вже не може жити, приймає його все частіше, по кілька разів на день, а в перервах у нього не тільки виникає почуття озлоблення до всіх, а й різко погіршується самопочуття. З’являється різкий біль в області живота, ломота в кістках, судоми в м’язах, значне виділення сліз і слини, нудота, блювота, мимовільне виділення сечі і калу. Хворий втрачає людську подобу, він може здійснити самогубство чи будь-який злочин.
 Прийом наркотичних засобів може викликати прояв прихованої схильності людини до психічних захворювань. Нерідко у наркоманів трапляються випадки психозів з галюцинацією і маячнею. Найважча психічна хвороба – шизофренія частіше розвивається у тих, хто, не думаючи про наслідки, почав вживати наркотики.

Часто доводиться чути: якщо лише один раз спробувати наркотик, то в цьому немає нічого «жахливого». Це дуже небезпечна помилка. Навіть після першого «знайомства» з наркотиком може виникнути алергічна реакція, загостритися прихований порок серця, наступити гостра киснева недостатність у клітинах мозку і серцевому м’язі зі смертельними наслідками.
   Тривалість життя людей, які почали вживати наркотики в молодому віці, часто не перевищує 30-35 років. Майже половина з них кінчає життя самогубством, у решти смерть настає на тлі недоумства,  фізичного виснаження та тяжких хвороб.

   Впливає наркоманія і на потомство. Навіть нетривале вживання наркотиків юнаком або дівчиною в 100% випадків відображається на здоров’ї їхніх майбутніх дітей. Без вини покарані, з’являються на світ діти з різними формами недоумства, хворі на епілепсію, шизофренію та інші тяжкі хвороби. Нерідко в дітей, народжених від наркоманів, трапляються вроджені фізичні каліцтва.
  Наркомани не можуть виконувати роботу, що вимагає уваги або високої кваліфікації. Професійна придатність таких людей обмежена, через що багатьом з них доводиться відмовитись від улюбленої справи. Зруйнувавши своє здоров’я, наркомани віддаляються від праці, від можливостей самим забезпечувати свої потреби, стають тягарем для рідних і суспільства. Вся їх енергія, всі бажання спрямовані виключно на добування і прийом наркотиків.
   Наркоманія калічить особистість, змінює характер людини. Наркомани стають егоїстами, у них формується байдужість, підозріливість, брехливість, емоційна нестійкість (понура дратівливість і агресія змінюється на цілковиту до всього байдужість). Також погіршується пам’ять, розумові здібності деградують до слабоумства. Наркомани   важкі у спілкуванні, особливо з близькими людьми. Вони сприймають оточення і своїх рідних як потенційних ворогів. Наркоман страждає сам і змушує страждати своїх близьких.
   Хворі на наркоманію постійно заманюють у свої «ряди» нестійких підлітків, прилучають їх до вживання наркотиків.

Кожен наркоман – це потенційний поширювач «інфекції» – залежності від наркотиків, що робить його соціально небезпечним.   Крім того, наркомани сприяють поширенню справжньої інфекції – СНІДу.
Для придбання наркотиків наркоманам потрібні значні кошти. Гостре бажання роздобути гроші штовхає їх на злочини.
Самотужки припинити вживання наркотиків надзвичайно важко, практично неможливо. Та якщо вже «знайомство» з наркотиками відбулося, то чим раніше така людина звернеться за допомогою до психіатра чи нарколога, тим легше буде позбутися потягу до смертельної отрути.
Треба знати: хворі на наркоманію виліковні. Проте особи, які вживають наркотики тривалий період, піддаються лікуванню дуже важко. Тому термін початку лікування та індивідуальні особливості організму мають вирішальне значення. Чим раніше розпочате лікування, тим більше шансів досягти успіху.
Враховуючи велику шкоду для здоров’я від вживання наркотиків, а також негативні соціальні наслідки наркоманії, передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність. За викрадання, перевезення, зберігання і збут наркотиків можна отримати від 6 до 10 років позбавлення волі. 
   



Юнаки і дівчата, подумайте над тим, що вас чекає, якщо ви будете вживати наркотики.  Зробіть одне-єдине зусилля – не піддайтеся спокусі легковажного «знайомства» з наркотичною речовиною!



Пам’ятайте, що це отрута, яка призводить до неминучої смерті! Скажіть категоричне «ні» добровільному безумству.  Здоров’я, радість життя і щастя у ваших руках!


    НАРКОТИКАМ скажемо – СТОП!
      Силу, волі ми покажемо,
       Тож треба взяти собі до тями:
     Здорові ми – здоровий весь народ.








                                                   Хто здоровий, той сміється,
                                                   Все в житті йому вдається.
                                                          Він долає всі вершини,
                                                    Це ж чудово для людини!

четвер, 25 червня 2020 р.

"Наші права у мандрівку життя"
На центральній площі міста, де цвіте акація,
Конституцію держави голосила нація,
Запорізький гетьман Орлик для свого народу,
Постарався,щоб жили по своєму закону.
Не одні ще покоління старались, боролись,
Та про вільну Україну мріяли й молились.
Щоби ми в своїй країні могли вільно жити,
Довелось нашим героям свою кров пролити.
На центральній площі міста, де цвіте акація,
Українську Конституцію знов святкує нація,
Нація нова і вільна, вільна в своїм краю,
Любіть свою Україну! З святом вас вітаю!
                                                             (А.Литвин)
     Конституція України… Зіткана з сяйва зірок та гомону лісів, скупана в кришталевих струмках та козацькій звитязі, змочена сльозами невільників та обласкана натхненним вітром свободи. Цей дорогоцінний спадок предків покликаний берегти право людини на вільне життя та всебічний розвиток особистості.
        Першого місяця літа ми святкуємо – День Конституції.  28 червня 1996 Верховна Рада України прийняла нову Конституцію України - першу Конституцію незалежної української держави.
Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійній залі всю ніч з 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту - про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні.
Прийняття конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність.
Прийняття конституції було найважливішим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.
Дана конституція діє і сьогодні.
Відповідно до Конституції, день прийняття Основного Закону є державним святом - Днем Конституції України.
Прийняття Основного Закону ознаменувало фундаментальне закріплення нашої незалежності, навіки закарбувало волю українського народу жити у власній суверенній, соборній державі. Конституція наголошує на абсолютній цінності людини, її життя і здоров'я, честі й гідності, недоторканності та безпеки. Основний Закон є визначальним чинником забезпечення державного суверенітету України, консолідації суспільства, створення належних умов для самореалізації особистості, втілення конституційних прав і свобод, зміцнення добробуту наших родин та еволюційний правовий розвиток нашої держави.


Нехай демократичні засади, що були закріплені цим надзвичайно важливим документом стануть реаліями нашого сьогодення, а дух законності прийде до серця кожному громадянину нашої держави. Давайте сподіватися у краще майбутнє.
    


Бажаю Вам усіх благ, а головне, щоб Основний закон нашої країни дотримувався неухильно, і кожен український громадянин був впевнений у своєму майбутньому. Успіхів і натхнення вам, здоров*я і невичерпної енергії, миру, добра!

понеділок, 22 червня 2020 р.


Історичні події. «Війною палала рідна земля.
22 червня – День скорботи і вшанування пам*яті жертв війни в Україні.
Сьогодні минає 79 років як ворожа фашистстка нога ступила на нашу землю, принесла страшну війну, розруху і спричинила багато смертей наших людей. Пам'ятаємо і цінуємо подвиг тих, хто приніс довгожданну Перемогу, хто наближав її, хто поліг на полях битви! Вічна їм Пам'ять і Слава!
Для України Друга світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі імперські інтереси і часом вбивати інших українців. У розгромі нацизму брали участь українські солдати в лавах Радянської армії (понад 6 млн.), вояки УПА (понад 100 тис.)  Україна понесла надзвичайні втрати внаслідок цієї війни. Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 млн. військових і підпільників, понад 5 млн. цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 млн. жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, значна частина з яких не повернулася. Загалом, безповоротні втрати України склали 8-10 млн. осіб. Матеріальні збитки становили 285 млрд. тогочасних рублів. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 28 тис. сіл. У зруйнованих війною селах, містах і містечках залишалися матері, дружини з малими дітьми, переважна більшість яких незабаром ставали вдовами, а діти – сиротами. На них чекали тяжкі випробування повоєнних років.
Сьогодні, потерпаючи від кривавої військової агресії на сході країни, ми особливо гостро усвідомлюємо ціну свободи, миру та безпеки.
Не забуваймо! Пам’ятаймо тих, хто так і не повернувся до рідної хати і хто першим прийняв на себе ці страшні удари воєн, і тих, чиї життя були покалічені і зруйновані, як у ті далекі воєнні часи,так і у теперішні роки…
Вічна пам’ять і вічна пошана кожному, хто ціною життя відстояв і відстоює наше право на свободу!
ЩО ПОЧИТАТИ
Кращі книги про Другу світову війну
      Сьогодні увазі читачів представлена величезна кількість книг, тематика яких присвячена Другій світовій війні. На їх сторінках описуються не лише історичні факти, а й розповідається про подвиги наших дідів та прадідів, про кохання, дружбу, надію, горе, смерть, радість, самопожертву та самовіддане бажання допомогти іншим. Іншими словами, всі вони показують вам, якою була ця війна та яку ціну за неї довелося заплатити. І нижче представлені дійсно кращі історичні книги про Другу світову війну, які буде цікаво прочитати кожному.
«А зори здесь тихие...», Борис Васильєв
Дивовижна та зворушлива історія про п'ятьох молодих дівчат, які без роздумів відправилися на фронт. Скільки потрібно мати мужність, щоб віддати своє життя заради майбутніх поколінь?
Хоробрість, відвага, героїзм – ці якості линуть через весь роман червоною ниттю. Розуміючи, що майбутній бій практично не має шансів на перемогу, адже сили з самого початку не рівні, головні героїні все одно йдуть вперед, ризикуючи собою.
Твір дійсно бере за душу, адже автор зміг передати не тільки вісь трагізм того, що відбувалося, але й розповів про героїчні вчинки та мудрість людей того покоління.
«Змова диктаторів. Поділ Європи між Гітлером і Сталіним 1939-1941», Андрій Галушка, Єгор Брайлян
Історичні та художні книги про другу світову війну завжди привертали увагу читачів. І ця робота не стала винятком, адже на її сторінках міститься детальний аналіз процесів та подій, які призвели до трагедії Другої світової війни. Автори також представили детальну інформацію про хід війни протягом перших двох років.
Прочитавши цей твір, ви не лише дізнаєтеся про знакові та переломні моменти Другої світової війни, але і засекречені раніше факти про агресію СРСР проти сусідніх країн. Крім того, тут також названі можливі причини, які спонукали Гітлера розпочати війну.
«Вторая мировая война», Ентоні Бивор
Закордонні автори не так часто піднімають тему Другої світової війни у своїх творах. Однак відомий британський історик не просто поділився спогадами свого народу про той період часу, але і відкрив багато нових фактів.
Для написання книги автор використав безліч історичних джерел – це і листи з фронту, і публіцистика того часу, і мемуарна проза, і щоденники солдатів. Але головне, що Бивор зумів все це об'єднати. Завдяки чому ви будете читати не сухі документальні факти, а захоплюючі історії живих людей.




неділя, 21 червня 2020 р.

Історична сторінка "З криниці історії України"
В історії української держави відбувалося багато різних подій, які залишили свій відбиток і вплинули на розвиток української мови і культури.
Незважаючи на те, що сучасна Україна лише в серпні 1991 року проголосила свою незалежність, історія нашої держави має більш глибоке коріння.  Близько 1000 років тому на території Україні була середньовічна монархія - Київська Русь, яка проіснувала до XIII століття. Після її розпаду утворилася нова суверенна держава - Галицько-Волинське князівство (XIII-XIV століття). Цей період в історії України був насичений боротьбою українського народу за свою незалежність з Польщею та Литвою. І тільки після того, коли Богдан Хмельницький у 1654 році здобув перемогу над польськими військами, Україна знову була позначена на карті Європи, але вже як Запорізька Січ. Період козацької України і Незалежність українців тривали не довго. Україна була розділена між Польщею і Російською імперією, і цей період затягнувся на сторіччя. Тільки в 1918 році, після тривалих революційних боїв, була зруйнована монархія Російської імперії, і 22 січня 1918 року IV Універсалом Україна проголосила про свою незалежність і створення УНР.
Продовжуючи боротьбу за свою незалежність, Західна Україна змогла звільнитися від Австро-Угорської імперії, і 1 листопада 1918 року була створена Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР).
  Наступні роки були дуже складними для України, так як йшли запеклі бої за її територію, і ні Центральній Раді, ні Директорії не вдалося відстояти і захистити Україну. Але всі їхні дії привели до того, що Україна вже почали визнавати багато країн, дух українського населення було піднято настільки, що воно було готове стояти до кінця за свою свободу і незалежність. Тим не менш, Україна була приєднана до Союзу Радянських Соціалістичних Республік, тому місцева влада виявилася не в змозі протистояти потужному сусідові зі сходу і радянської ідеології.
Входячи до складу СРСР, Україна формально зберегла деякі права і ознаки незалежності і суверенності: територію, органи влади, герб, прапор, гімн і Конституцію, яка була написана за подобою і правилам СРСР.
Наступний період в історії України до 1990 року був направлений на прагнення стати незалежною і суверенною. Україна активно брала участь у багатьох міжнародних зібраннях та в роботі міжнародних органів. У липні 1990 року Верховна Рада УРСР затвердила історичний документ - «Акт про державний суверенітет», а в серпні 1991 був затверджений «Акт про незалежність України».
    Згідно 1-й статті Конституції України, «Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною та правовою державою».


субота, 6 червня 2020 р.

Інформаційний калейдоскоп "Зелене свято, звесели наш дім і хату"
Свята Трійця у традиціях і звичаях українського народу
Найбільш різноманітним, колоритним є літній обрядовий цикл православних свят українського народу. Серед основних: Зелені свята (Трійця), Купайла (Івана Купала), Петрів день(святих Петра та Павла) та ін.
В основі літньої обрядовості лежав культ рослинності і магія заклинання майбутнього врожаю.
Оберегом від злих сил була зелень. Тому церкви, хати, господарчі будівлі прикрашали зеленню дерев. Ключовими в літньому обрядовому циклі були два поняття: вода і рослини. Саме довкола них вибудовувалися обрядові й магічні дії, пов’язані з шануванням сонця, рослинності, предків і покликані забезпечити врожай.
Одним з улюблених свят українського народу, що припадали на літо, була Трійця. Вона має церковну назву П’ятидесятниця, оскільки це п’ятдесятий день після Великодня. За церковними канонами, це свято вшановує Бога Отця, Бога Сина та Святого Духа. В народі ж воно здавна було святом розквіту природи, символізувало початок літа. Тиждень перед Трійцею називали зеленим, а три останні дні та три дні наступного Троїцького тижня звалися Зеленими святами.
Троїцьке свято встановлене на честь зішестя Святого Духа на апостолів, після чого вони почали розуміти різні мови й ними говорити, переповідаючи людям учення Божого Сина. На місці зішестя було збудовано перший християнський храм, і з того часу Трійця вважається днем народження християнської церкви.
У день Трійці дівчата зазвичай ворожать на здоров’я та тривалість життя своїх рідних. Ворожіння має відбуватися так: під час розвивання вінків перевіряли наскільки добре він зберігся. Дівчата згадували під час завивання вінка, на кого він завивається, і тому тепер можна чітко побачити віщування долі. Зів’ялі вінки кидають у воду та слідкують, як вони поводитимуться: якщо потонуть – дуже поганий знак, а якщо попливе – усе буде добре.
За старих часів люди зустрічали цей день дуже урочисто. Зранку господині поралися в господі, готували святкове зілля. Коли всі господарські справи були зроблені, люди вбиралися у святковий одяг, сідали в хаті й чекали, поки вдарять церковні дзвони. Ударить дзвін – блага звістка. Тоді всі побожно хрестяться й ідуть до церкви. Кожна дівчина відповідно до святкового звичаю несла в руках свіжі квіти. Ідучи до церкви, люди радо вітають один одного зі святою неділею. Після служби Божої за старих часів відбувався хресний хід до криниць, щоб освятити їх, окропивши їх свяченою водою. У деяких місцевостях освячували таким самим чином і оселі, і господарські будівлі – для захисту від русалок, які цими днями живішають і роблять людям шкоду.
Вважається, що протягом зеленого тижня слід залишати на деревах полотно – русалкам на сорочки. Існує повір’я, що русалки можуть насититися запахом свіжоспеченого хліба. Протягом русалчиного тижня треба дотримуватися народних «заходів безпеки»: у жодному разі не купатися у водоймах, бо русалки можуть потягти за собою. Тільки справжні відьми можуть дозволити собі таке задоволення й нічого не боятися. Забороняється кидати шкаралупи з яєць: якщо вони потраплять у воду, русалки стануть сильнішими й ще більше шкоди зроблять.
Трійця знаменувала завершення весняного і початок літнього календарного циклу.
   Проценківська сільська бібліотека щиро вітає всіх зі святом!




"Шипшина цвіте - рум'янець року веде"Народні прикмети. А чи знаєте ви,  для чого 6 червня треба було знайти кущ шипшини.
У народному календарі 6 червня – день Семена (Симона, Симеона) Стовпника. Вважалося, що з цього дня починається справжнє літо, через те, що починала цвісти шипшина. Шипшина цінувалася предками не тільки як лікарська рослина.
Казали: “Шипшина цвіте – рум’янець року веде”. Для предків шипшина вважалася символом краси і молодості, уособлювала собою справжню любов. Існувала дуже цікава легенда, що оповідає про її походження. Так, одного разу красива козачка закохалася в одного хлопця, і вони вирішили одружитися. Однак станичний отаман захотів взяти дівчину в дружину, а тому вирішив позбутися її судженого, відправивши його на війну, а саму козачку викрав. Полонянка змогла всіма правдами і неправдами сховатися в найближчому лісі. Там вона покінчила життя самогубством від горя, після чого на цьому місці виріс гарний кущ з ніжно-рожевими квітами. Одного разу отаман опинився в цьому лісі і вирішив відламати гілку, щоб поставити її у воду в своєму палаці. Але дерево в одну мить покрилося гострими шипами, і він роздер руки в кров. Це була шипшина, яка, як відомо, красиво цвіте, але покрита колючками.
До шипшини ходили для того, щоб заспокоїти душу і позбутися від сумних думок. У той день, коли шипшина зацвітає, біля неї бабусі збирали онуків і розповідали їм байки, щоб росли вони сміливими і не полохливими. Вважалося, що коли зацвітає шипшина починає добре клювати карась.
Якщо в цей день сонце, що сходить залишає за собою хвіст, то бути дощу. Так само дощі обіцяла веселка з півночі на південь, а ось якщо дме вниз за течією річки вітер – обіцяє гарну погоду. Поява на ставках білих латать говорило про те, що холодів більше не буде. 6 червня – день закінчення цвітіння пізніх сортів яблунь і вишні.
Народні прикмети 6 червня:
Червень — рум’янець року, найсвітліший місяць
Суниця, шипшина, калина в цвіту — до врожаю сироїжок
Якщо трава пахне сильніше звичайного — до дощу.

понеділок, 1 червня 2020 р.


  
Онлайн мандрівка "Яскраві барви дитинства" У перший літній день в Україні, як і у всьому світі, відзначають добре і радісне свято – День захисту дітей. Але через карантинні обмеження чимало заходів проводять онлайн. Тож і Проценківська сільська бібліотека проводить онлайн мандрівку "Яскраві барви дитинства".
    Саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань. Прагнемо, щоб вони росли здоровими й щасливими, прославляли свої родини й рідний край.

Всміхається сонце привітно й ласкаво, цей день на планеті хай щастям сія!










  
Діти - це безмежна ще не зіпсована щирість і відвертість. Їх майбутнє залежить від нас. Наше майбутнє залежить від них. Тому турбота про дітей, захист їхніх прав мають стати одним із найголовніших наших обов'язків.
    Діти повинні жити в світі, який не знає, що таке жорстокість, біль і насильство. Давайте створимо для них такий світ разом.Зігріваймо теплом і любов'ю кожне дитяче серце, об'єднуймо зусилля заради майбутнього, і тоді маленькі громадяни виростуть гідними людьми й неодмінно стануть гордістю України.






Дорогі юні друзі! Бажаю вам міцного здоров’я, щастя, добра, родинного затишку й тепла. Нехай ваше життя буде сповнене яскравими барвами радості, приємними враженнями й відкриттями! Хай небо буде чистим, без хмаринок. Хай сонечко лоскоче до небес! Нехай здоровими зростають діти і хай щасливими будуть мами! Нехай здійсняться всі ваші мрії! Зі святом вас!