четвер, 8 липня 2021 р.




«Родина – це таке маленьке слово»

Книжково-журнальна мозаїка

Родина - це таке маленьке слово,

А скільки ж в ньому сенсу, доброти.

Це - мами перша колискова,

Це - батьків прояв теплоти.

Це все. Що може бути краще

За рідних й дорогих людей?

     Український День родини відносно молоде свято і відзначаєтся з 2012 року. Відповідний Указ Президента України № 1209/2011 "Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят" був підписаний 30 грудня 2011 року. Святкування цього дня має щорічний характер і встановлено на 8 липня.

Родина являє собою організовану соціальну групу, а її представники пов’язані між собою не тільки спільністю побуту, але і взаємною моральною відповідальністю, а також соціальною необхідністю, яка зумовлює потребу суспільства в духовному і фізичному самовідтворенні, звідси, мабуть і пійшов вираз: сім’я - осередок суспільства. Звичайно ж, сім’я належить до найважливіших суспільних та державних цінностей. Деякі наукові теорії стверджують, що саме форма сім’ї могла протягом багатьох століть визначати загальний напрям еволюції основоположних макросоціальних систем.

    Для дітей родина - це своєрідне середовище, в якому у дитини складаються умови його психічного, фізичного, інтелектуального та емоційного розвитку. Для дорослої людини вона є джерелом реалізації цілого ряду його потреб.

   


На світі білому єдине, 

Як і Дніпрова течія, 

Домашнє вогнище родинне,
Оселя наша і сім*я. 
                           (Д.Білоус)


З Днем родини! Щиро вітає Проценківська бібліотека-філія. Бажаю щоб затишок, спокій, любов, достаток, взаємоповага та взаєморозуміння панували у ваших родинах! Щастя та радості вашому дому!

    

З повагою сільський бібліотекар


 


«Великий трудівник пера»

8 липня 2021 року – 85 років від дня народження

сучасного українського письменника

Валентина Чемериса  (1936-2016)

Для користувачів бібліотеки Проценківська бібліотека-філія підготувала бібліографічну довідку.

     Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року в селі Заїченці на Полтавщині. Сорок років (з 1953 року) жив і працював у Дніпропетровську, де й розпочався його творчий шлях. У 1954 році закінчив дніпропетровську середню школу. Працював у радгоспі «Нижньодніпровський», на металургійному заводі. 1971 року закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького. У 1989-1993 роках Валентин Чемерис – голова Дніпропетровської організації Спілки письменників України. Працював в адміністрації Президента України головним консультантом (1993-1994). У 1996-2001 рр. — секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії.

   Видаватись розпочав з 1962 року, в тому числі й іноземними мовами. Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик-гуморист. Видав 16 веселих збірок — гуморески, пародії, веселі повісті. Автор 40 книг, серед яких: історичні романи з життя Стародавнього Риму («Скандал в імператорському сімействі») та Скіфії — «Ольвія», «Смерть Атея». Зібрав і впорядкував том «Українські анекдоти».

     1990 року отримав літературну премію імені Д. І. Яворницького за романи: «Скандал в імператорському сімействі», «Смерть Атея».

    Лауреат премії в галузі сатири та гумору ім. О. Вишні, гумористичної премії Одарки і Карася, премії ім. Ю. Яновського і Ю. Маківчука за найкращі оповідання. За романи з історії України «Фортеця на Бористені» та «Ордер на любов» автору присуджена Міжнародна премія Українського козацтва «Лицарське перо». За повісті — «Її звали янголом смерті», «Я любила Шевченка», «Кохання в Україні», «Життя і смерть Володимира Глібовича, князя Переяславського», «Маруся Чурай», «Убивство на хуторі біля Диканьки» присуджена літературно-мистецька премія Українського фонду культури ім. І. Нечуя-Левицького).

     У 2009 році присуджена літературна премія імені Івана Мазепи за історичний роман про гетьмана Петра Дорошенка «Без права повернення».

     Для дітей Валентин Чемерис — написав повість «Аравійська пустеля», оповідання «Три секунди на вибір».

     Нагороджений орденами рівноапостольного князя Володимира Великого (І, II, III ступенів) та святого архістратига Михаїла, Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками. Заслужений працівник культури України.

ТВОРИ

Чемерис В. Генерали імперії : іст. романи / В. Чемерис. – Харків : Бібколектор, 2013. – 380 с.

Чемерис В. Епірська відьма, або Олімпіада – цариця македонська : іст. роман / В. Чемерис ; худож. Л. М. Горошко. – Київ : Український письменник, 1995. – 350 с. : іл.

Чемерис В. Її звали янголом смерті : іст. повісті / В. Чемерис ; худож. В. та О. Яцуни. – Київ : Український письменник, 1999. – 239 с. – (Сучасна українська література).

Чемерис В. Ордер на любов ; Місто коханців на Кара-Денізі ; Засвіт встали козаченьки… : роман і повісті / В. Чемерис. – Харків : Бібколектор, 2013. – 444 с.

Чемерис В. Скандал в імператорському сімействі : іст. роман / В. Чемерис ; худож. В. В. Мельниченко, А. Ф. Рибачук. – Київ : Радянський письменник, 1988. – 450 c.

Чемерис В. Смерть Атея : роман, оповідання / В. Чемерис. – Харків : Бібколектор, 2013. – 380 с.

Чемерис В. Фортеця на Борисфені : іст. роман / В. Чемерис ; худож. – іл. С. В. Кривенченко. – Харків : Фоліо, 2011. – 443 с. : іл. – (Історія України в романах).

Чемерис В. Ярославна : роман-есе / В. Чемерис. – Харків : Фоліо, 2013. – 508 с. : портр.